Archív megjelenéseink

2016. 12. 01

A pajzsmirigyproblémák háttere

 

A pajzsmirigyproblémák pszichológiai, illetve táplálkozásterápiás kezelési lehetőségeiről, kiváltó okairól írtak tanácsadóink, Dampf Nóra és Mogyorósi Dóra a Nők Lapja Psziché 2016. szeptemberi számában.

Részletek a cikkből:

..."Mivel a pajzsmirigy a torokcsakra területéhez tartozik, a kommunikációhoz köthető. A kimondás képessége pedig az őszinte és nyílt kommunikáció alapja. Ezért, ha valaki pajzsmirigyproblémákkal küzd, érdemes fejlesztenie kommunikációs képességét, elsajátítania az asszertív kommunikációt és a nemet mondás képességét is."...

..."Táplálkozásterápiával támogathatjuk a pajzsmirigyünk megfelelő működését...Autoimmun pakzsmirigybetegségek hátterében pl. lisztérzékenység is állhat, ilyenkor fontos a gluténtartalmú élelmiszerek kiiktatása az étrendből."


A tányérod a tükröd

 

A modern kori étkezési szokásokról, a természetes táplálkozásról, valamint az étkezés lelki vonatkozásairól is beszégettek a JOY magazin júniusi számában Dudás Katával, az Angyalok Konyhája alapítójával.

Az Angyalok Konyhája az első olyan házhozszállító konyha itthon, ahol egyéni igények, szükségletek szerint állítjátok össze az étrendet. Nem elég az, hogy egyszerűen egészségesen táplálkozzunk?

Mindannyiunknak más tesz jót, ahány test, annyi természet: ráadásul lelkileg sem tudunk bármilyen ételt örömmel befogadni, minden szempontból fontos, hogy személyre szabott legyen az étrendünk.

Én kognitív pszichológusként végeztem, kutatónak készültem, a társaim is mind empirikus tudományterületekről érkeztek, tehát mindezt nem azért mondom, mert valami lila ködös, ezoterikus dologban hiszek.

Komolyan vesszük az étkezés fiziológiai hatását, de a lelki tényezőkkel is foglalkozunk, ezért a kiszállítást minden esetben egy személyes találkozás, egy beszélgetés előzi meg, ami alatt felmérjük, mit is szeretne az ügyfelünk: megtudjuk, milyen igényei vannak és hogyan gondolkodik az evésről.

Nagyon egyszerű dologról van itt szó: arról, hogy ha ezen a területen odafigyelünk magunkra, akkor az élet többi területén is tudatosabbak leszünk, jobban megismerjük magunkat, visszatalálunk ahhoz, ami természetes, ami valódi örömet szerez...

Ötven évvel ezelőtt nem volt ennyiféle étrendbeli szétválasztódás és étkezési zavar. Mi az oka annak, hogy ennyire érzékennyé váltunk?

Nehéz erre általánosságban választ adni, az azonban igaz, hogy az utóbbi évtizedekben egyre inkább elszakadtunk a természetes táplálkozástól: hatvan évvel ezelőtt például nem is ismertünk olyan, iparilag előállított élelmiszernek nevezett készítményeket, amelyek egy mai átlag ember táplálkozásának nagy részét kiteszik. Az ilyen életmód káros és romboló hatása egyre inkább nyilvánvaló.

(Az interjú a JOY magazin 2016 júniusi számában jelent meg.)


Minden fejben dől el! - Blikk Nők Egészség

De mi az a gasztropszichológia?

A táplálkozásunk során is működnek a tudat alatti mechanizmusaink. Sokszor észre se vesszük, hogy mit és mennyit eszünk, néha elmondhatatlanul többet falunk be, mint amire szükségünk lenne.
Míg száz évvel ezelőtt az étkezéseknek volt ritmusuk, helyük az életünkben, egyfajta spirituális, társasági funkciót töltöttek be, ma már bármikor és bárhol be tudunk kapni néhány falatot.

A gasztropszichológia egy terápia segítségével rendet tesz a gondolataink között.
Nem adunk általános táplálkozási tanácsokat, minden emberre más és más szabály érvényes.
Nem alkalmazunk divatos, megvonásokon alapuló diétát sem, hiszen a szervezet csak ideig óráig tud hiányállapotban működni, aztán valamilyen módon kompenzál.

Az étkezés egy szimbólumrendszer, így sok mindent elárul arról, milyenek vagyunk valójában.
Hogyan, hol és kivel eszünk, de főleg, mit?
Szeretünk-e enni, vagy ezt is egyfajta büntetésnek érezzük, amit a sors mért ránk?
Egy egészséges, önmagában rendben lévő ember számára ezek felesleges kérdéseknek tűnhetnek, de tapasztalataim szerint a legtöbben nincsenek tisztában azzal, hogy rossz étkezési szokásokat követnek. Érdekes például, hogy a túlsúlyos emberek többsége nem szeret enni, mert bűntudatot érez minden falat lenyelésekor.

A gasztropszichológia segít feloldani ezt a rossz érzést, hogy az étkezés visszakerüljön a megfelelő helyre az életünkben.
Megtanítjuk arra a hozzánk fordulókat, hogy miként ismerjék fel a táplálkozással kapcsolatos kísértéseket.
Segítünk abban, hogy az illető fel tudja mérni, veszélyt jelentenek-e rá ezek.
És ha kell, hogyan győzze le őket, menekülés helyett miként szálljon szembe velük.
A helytelen táplálkozás ugyanis nem csupán egészségügyi kérdés: az életminőséget is befolyásolja, illetve azt, hogy mennyire tudjuk élvezni a saját életünket.

Dudás Kata
gasztropszichológus
Angyalok Konyhája


Plusz kilók nélkül megúszni az ünnepeket?

 

„Ha lehet vegyük elejét a gondnak már az ünnepi menü tervezésekor! Lehetőleg halételeket készítsünk, valamint lazítsuk a nehéz sülteket saláta körettel. Ha pedig vendégségbe megyünk, kérjünk salátát, zöldséget, sültalmát köretnek” – tanácsolja Gyányi Andrea az Angyalok Konyhája étkezésterapeutája, gasztropszichológus.

Hozzátette: egy adag párolt zöldség még a leghagyományosabb konyhát képviselő nagyinak sem szentségtörés, szívesen elkészíti ha kérik.

A zöldségfélék rendkívül jó vitamin és ásványi anyag források, ezért ilyenkor különösen fontos, hogy naponta akár többször is fogyasszunk, nassoljunk belőlük.
Nagyon fontos, hogy az ünnepek alatt is fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot! Erre különösen figyeljünk oda alkohol fogyasztásakor. Kerüljük a tömény italokat, de ha már alkoholt iszunk, akkor fogyasszunk minden pohár ital mellé bőséges tiszta vizet vagy valamilyen cukormentes italt. Ezzel csökkenteni tudjuk az alkohol szervezetünket terhelő hatását. Végül mind ételben mind italban figyeljünk oda a mennyiségre, bármennyire is unszolnak, ne együk degeszre magunkat és ne igyunk többet a kelleténél.

„Bármennyire odafigyelünk is, az ünnepek alatt óhatatlanul többet eszünk és iszunk a kelleténél. Ezért az ünnepek után minél hamarabb állítsuk helyre a szervezetünket, méregtelenítsünk, regeneráljuk a májunkat és szabaduljunk meg az esetleg felszedett kilóktól” – mondta Gyányi Andrea.

Kiváló zsírégető hatású a reggel, éhgyomorra elfogyasztott gyömbértea: ujjbegynyi gyömbért bele kell reszelni forró vízbe, állni hagyni öt-tíz percig, majd leszűrni. Citrommal, narancshéjjal bolondítva lehet fogyasztani.

A máj regenerálásához folytassunk a májkímélő diétát, azaz kerüljük a zsíros, fűszeres ételeket és mellőzzük az alkoholt. A kúra fontos része a bő folyadékbevitel, amely főleg szénsavmentes víz, májvédő tea, frissen facsart zöldség és gyümölcslé. A máriatövis régóta ismert májvédő hatásáról, de a csalántea is elősegíti a máj méregtelenítését, regenerálódását.


Hogyan vehetjük rá a férfiakat, hogy egészségesebben étkezzenek?

 

A sikeres férfiak beszámolóiból tudjuk, hogy szinte mindnyájuk mögött áll egy nő, aki igyekszik ellensúlyozni a stresszes életmód következményeit és vigyáz az egészségére. Milyen módszerrel vehetik rá a nők a férfiakat, hogy egészségesebben étkezzenek?

A kiegyensúlyozatlan és egyoldalú táplálkozásnak komoly következménye lehetnek, hamarabb elhasználódik, sérülékenyebbé válik a szervezet. Mivel a férfiak sokszor nem szánnak elég időt magukra, rendszerint a nők állítják helyre az egyensúlyt.

A férfiak többsége szégyelli beismeri, hogy nincs jól!

Gyakori szédülés, mellkasi szorító érzés, szívdobogás, hideg verítékezés, kimerültség és kedvtelenség: ezek mind intő jelek, amire a nőknek figyelni kell, mert a férfiak gyakran még azt sem hajlandók beismerni, hogy nem érzik jól magukat!

„A férfiak, különösen a vezetők és vállalkozók hajlamosak elbagatellizálni a kisebb rosszulléteket, és elintézik azzal, hogy majd elmúlik és, hogy nincs semmi baj, hiszen már mennyi ideje nem volt orvosnál" – sorolja tapasztalatait Gyányi Andrea az Angyalok Konyhája étkezésterapeutája, gasztropszichológus.

Ezért szoktak a nők odafigyelni helyettük az étkezésre, mert azzal a férfiak rendszerint szinte egyáltalán nem törődnek. Azonban egészséges ételekre rászoktatni egy férfit nem könnyű feladat, előfordul, hogy minden női fortélyra szükség van hozzá – fűzte hozzá az étkezésterapeuta.

Nyúlkaja? Soha!

Az egészséges étrend kialakítása nem könnyű a férfiaknál, rengeteg előítélettel meg kell küzdeni: a zöldség nyúlkaja, férfias ételeket kell enni, mert csak az ad erőt. A zöldség, saláta csak felpiszkálja a gyomorsavat, a gyümölcs csak desszert – végtelen a kifogások tárháza.

A megoldás: étel-evolúció

Ha szeretnénk, hogy a férfi egészségesebben étkezzen, fokozatosan vezessünk be változásokat: a kedvenc ételébe csempésszünk valami egészségeset, de csak olyan arányban, hogy ne legyen feltűnő. Következő alkalommal ismét cseréljünk le benne valamit és folytassuk addig, míg finomnak találja.

Például só helyett használjunk zöldfűszereket, csempésszünk férfias friss zöldségeket a tányérra, például apróra vágott lilahagymát, paprikát, majd legközelebb egy falat salátát vagy káposztát is mellé.

Tovább javítja az esélyeket, ha választás lehetőséget hagyunk, például a hagyományos rizsköret helyett kínálunk egy kis zöldséges barnarizst, és zöldköretet. Még az ilyen kis lépés is jobb a semminél!

„Emellett apelláljunk a férfiak hiúságára! Bármenyire is titkolják, de a férfiak is szeretik az elismerést. Ezért egy-két hét egészségesebb étkezés után lepődjünk meg, hogy milyen jól néz ki vagy adjunk hangot a véleményünknek, hogy mintha fogyott volna. Ezzel kedvet csinálhatunk a további akár nagyobb változásokhoz" – tanácsolja Gyányi Andrea az Angyalok Konyhája étkezésterapeutája, gasztropszichológus.

A törődésért életerősebb és türelmesebb társat kapunk!

Már egy kevéssel egészségesebb étrend is érezteti a hatását és a férfi fittebbnek, életerősnek érzi magát, a napi problémáit könnyebben kezeli, így több energiája marad a családra. De ne feledjük: nem szabad hirtelen változtatni az étrenden, mert az szinte soha nem vezet eredményre.


Hízlaló menedzserszokások

 

Fáradékonyság, levertség a fizikai és szellemi teljesítő képesség csökkenése. Tipikus tünetei lehetnek a táplálkozási zavaroknak a fokozott pszichikai igénybevételnek kitett szellemi foglalkozásúak, menedzserek, vállalkozók, művészek körében.


Érdemes ezekre a jelekre odafigyelni és megelőzni a komolyabb betegségeket – figyelmeztet Gyányi Andrea az Angyalok Konyhája étkezésterapeutája, gasztropszichológus.

„Gyakran fordul elő a fokozott szellemi igénybevételnek kitett embereknél, hogy évekig, akár évtizedekig tünetmentesek, majd hirtelen jelentkeznek a problémák: magas vérnyomás, magas vércukor, szív- és érrendszeri problémák, csak a leggyakoribbakat említve. És már nem csak a férfiak sajátja a menedzserbetegség, egyre több nő is jelentkezik ezekkel a problémákkal” – mondta Gyányi Andrea.

Hozzátette: az egyik leggyakoribb rizikófaktor köztudottan az elhízás. Alapvetően hat rossz szokás felelős a menedzserek és hasonló szellemi munkát végzők elhízásáért, melyek ritkán fordulnak elő elszigetelten: nem ritka, hogy mind a hat együtt jelentkezik.

Stressz evés

Az evés sokaknál a stresszel járó feszültség levezetésének egyik formája, melynek leggyakoribb formája a nassolás és az éjjeli evés. Ráadásul a stresszes életmód, a kialvatlanság és a kevés pihenés fokozza az éhségérzetet, mert a szervezet ezzel igyekszik kompenzálni a kimerültségét. Ilyenkor több ételt kívánunk és nehezebben lakunk jól. Gyakran olyan érzése lehet az embernek, hogy „úgy ennék még valamit”. Ez aztán egyenes út az elhízáshoz.

Éjjeli evés

A késői üzleti vacsorák, „fél-hivatalos” összejövetelek, borkóstolók mellett alapvetően a rendszertelen életvitel felel a kialakuló súlyfeleslegért. Az egész napi rohanásban gyakran estig nem jut idő enni, majd hazaérve - gyakran késő este – nekiesnek a hűtőszekrénynek. A kiéhezett szervezet megtanulja, hogy tartalékolnia kell, mert nem tudni mikor jut újra ételhez. A tartalékolásra átállt szervezet jobban hasznosítja a bevitt kalóriákat, ami gyorsabb hízáshoz, és nehezebb fogyáshoz vezet.

Előfordul olyan is, hogy az evés az öröm egyetlen forrása: amikor véget ér az egész napos hajtás, haza érkezve begyűjtik azokat az ételeket, amiket el szeretnének fogyasztani. Ebben az esetben ez a megnyugtató környezet és az étel összekapcsolódik.

„Menedzsernassolás”

A menedzser úgy érzi, hogy egész nap semmit sem evett. A nagy rohanásban egész nap épphogy csak be-bekap valamit. Nem tudatosul azonban benne, hogy ezek a kis falatkák mennyi kalóriát tartalmaznak: a benzinkútnál vett mini szendvics és üdítő, a cukros kávé, pár marék mogyoró, egy kis darab pogácsa a büféből.

Élénkítő italok

Sokan mindenféle élénkítő italokkal (kóla, energiaitalok, kávé) próbálják frissíteni magukat és nem is sejtik, hogy ezek mennyi rejtett, üres kalóriát tartalmaznak. Példaként egy kis üveg kóla a napi energia-bevitel öt százalékát fedezi. Ez elsőre lehet, hogy nem tűnik soknak, azonban ha figyelembe vesszük, hogy mindez üres kalória, amire a szervezetnek nem lenne szüksége, akkor máris több mint kellene.

Rendszeres alkoholfogyasztás

Az alkoholfogyasztás több szempontból is veszélyes. Egyrészről nem tudja kipihenni magát a szervezet, ami így több kalóriát igényel. Másrészről az alkoholt azonnal hasznosítja a szervezet, így ha bármi mást eszünk mellé azt valószínű elraktározza a szervezetünk. Ezt tetézi, hogy az alkohol fokozza az étvágyat – ördögi kör.

A mozgásszegény életmód

Közhely, de a nem lehet elégszer felhívni a figyelmet a mozgás fontosságára. Az elfoglalt menedzserek és szellemi munkát végzők köztudottan keveset mozognak, amiért az ülőmunka a felelős: egy elfoglalt menedzser vagy az autóban ül, vagy a számítógépe előtt, vagy pedig megbeszélésen. A mozgásszegény életmód a táplálkozási zavarokkal együtt aztán a komolyabb betegségek kialakulásához vezethet.

„A cél az életmódváltás, nem a fogyókúra!”

Nem a fogyásra kell törekedni, hanem az egy olyan életmód kialakítására, amely a rossz étkezési és életmódszokásokat váltja le jó szokásokra. A cél az életmódváltás, nem a fogyókúra!

Elsőként – akárcsak egy projektben - azonosítani kell a problémát és meg kell keresni, hogy mitől alakultak ki az étkezési problémák, majd kisebb nagyobb lépésekben, fokozatosan bevezetni változtatásokat. Fontos a pszichés felkészültség: ismerni kell, hogy eddig mik akadályozták meg az életmódváltást és összegyűjteni a „kifogásokat”, amik miatt meghiúsulhat.

A probléma azonosítását követően lehet kialakítani az új étrendet, melyhez a legjobb szakemberek segítségét kikérni. A lényeg itt is fokozatosság: kezdetben elég lecserélni a fehér kenyeret magos vagy teljes kiőrlésű lisztet is tartalmazó kenyérre, a tejtermékeket csökkentett zsírtartalmúra. A nassolnivalót pedig fokozatosan ki lehet váltani például olajos magvakkal és aszalt gyümölcsökkel.

Ragaszkodjunk az étrend betartásához! Ha nincs idő ebédelni menni, rendeljük házhoz! De az is jó ha szendvicset készítünk, ugyanis nem a meleg ételen van a hangsúly, az a közhiedelemmel ellentétben nem létszükséglet.

Nagy segítség lehet egy új hobbi, vagy még inkább egy régen elfeledett hobbi felélesztése, ami segít feltöltődni. A mozgás különösen jótékony, segíti rendszerezni az életet, ledolgozni a felesleges kilókat, jó hatással van a szív- és érrendszerre, az izomzatra. Ugyanakkor endorfinokat szabadít fel, energiával tölt fel a szervezetet. Ha sportot választunk a legfontosabb, hogy élvezettel csináljuk.

Végül a család támogatása elengedhetetlen! Sokszor az étkezésen keresztül tudja a környezetük éreztetni a szeretetet, a gondoskodást. Avassuk be őket életmódváltási szándékainkban és kérjük a támogatásukat! Így talán könnyebben megértik, ha csak kétszer szedünk a vasárnapi ebédnél az kedvenc ételünkből, az eddigi négy helyett.

Együk magunkat sikeresre!

„A megfelelő étrenddel nem csak, hogy megelőzhetők a menedzserbetegségek és visszanyerhető, illetve megtartható az ideális testsúly, de jelentősen javítható a szellemi és fizikai teljesítő képesség” – mondta Gyányi Andrea Angyalok Konyhája étkezésterapeutája.

Hozzátette: a cikk elolvasása után, a következő étkezésénél kell elkezdeni az életmódváltást, MOST! Mert minél több időt tölt el valaki az „egészségtelen életmódban” annál nehezebb változtatni.

Az angyalok öt tippje a következő étkezéshez

  1. Csak akkor együnk, ha valóban éhesek vagyunk.
  2. Az étkezést kezdjük könnyű, telítést elősegítő, de kalóriaszegény étellel, például valamilyen zöldsalátával vagy nyers zöldséggel.
  3. Nyugodt körülmények között együnk, csak az ételre koncentrálva. Közben többször kérdezzük meg magunktól: még mindig éhes vagyok, vagy már jól laktam?
  4. Legalább egy marék zöldséget együnk meg!
  5. Ha tehetjük, válasszuk ugyan annak az ételnek a kalóriaszegényebb, egészségesebb változatát: rántott hús helyett grillezettet, hasáb burgonya helyett párolt zöldséget.

Immunerősítés


A tél közeledtével egyre kevesebb napfény éri bőrünket és a friss, nyersen fogyasztható gyümölcs-és zöldségválaszték is lecsökken, kevesebb vitaminhoz jut a szervezetünk. Érdemes a vitaminraktárakat időben feltölteni, hogy kellően erős legyen a szervezetünk ellenálló képessége és egészségesek maradhassunk télen is - tanácsolja Bakó Eszter dietetikus, az Angyalok Konyhája étkezésterapeutája.

Egy kis odafigyeléssel a D-vitamin pótlása könnyebb, mint gondolnánk, ugyanis még a téli szórt fény hatására is termelődik. Ha arcunkat és kézfejünket napi tizenöt perc napfény éri, már fedeztük a minimális D-vitamin-szükségletünket. Ezért igyekezzünk legalább ennyi időt a szabadban tölteni sétálással, vagy ebédszünetben menjünk ki pár percre a levegőre.

Nagyobb probléma, hogy télen kevesebb friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, így kevesebb vitamint és enzimet juttatunk be a szervezetünkbe. Azonban az ősz remek alkalom arra, hogy nyers gyümölcsök és zöldségek között válogassunk.

Hogy feldobjuk egy kicsit a megszokott alma uzsonnát csoportosíthatunk színek szerint is. Mindamellett, hogy szélesedik a megszokott zöldség-gyümölcs paletta, jól is szórakozunk. Melegítsük a hideg őszi napokat piros ételekkel. Válogassunk össze minél több - magas likopin tartalmú- piros, lila, bordó zöldséget, gyümölcsöt,mondjuk paradicsomot, pritamint, grapefruitot.

Aztán együnk együtt barackot, répát, kukoricát, és mindent ami sárga. Így béta karotin bevitelünket is fedeztük. A pontot az i-re azzal tehetjük fel, ha pár zöld napot is "vállalunk" és jól belakmározunk brokkolival, borsóval, zöldbabbal, spenóttal. Ezek zöld színéért a lutein nevű karotinoid felelős.

Ez a hármas, védekezőrendszerünk erősítése mellett kiemelkedően sokat tesznek az öregedés késleltetése, daganatos betegségek megelőzése, szív és érrendszeri problémák rendezése terén. Ezek mellett a trió szemünk és bőrünk egészségének felelőse is - magyarázza Bakó Eszter az Angyalok Konyhája étkezésterapeutája.

Hozzátette: használjuk ki az utolsó őszi napsugarakat, napfürdőzzünk és együnk őszi gyümölcsöket. Reggelire három körte vagy két fürt szőlő biztosítja az egész délelőttre szükséges energiát.

Ha minden nap negyed órát szabad levegőn töltünk világosban, valamint minden étkezésünket hőkezeletlen, nyers ételekkel vagy összetevőkkel kezdjük, immunrendszerünk megerősödik, frissebbek leszünk és kevésbé leszünk kitéve az őszi-téli szezon megfázásos, fertőzéses megbetegedéseinek. Ez a téli frissesség megőrzésének titka!

Könnyű recepttipp

Egyszerűen elkészíthető vitaminbomba a tökmagos káposztasaláta, amit minden napszakban lehet fogyasztani: a káposztát gyaluljuk le, locsoljuk meg levés tökmagolajjal és citromlével, hintsük meg zöldpetrezselyemmel, és adjunk hozzá beáztatott tökmagot.


Allergia gyógyítása étrenddel

 

Egyre többen szenvednek a parlagfű és más növények pollenje okozta allergia miatt. Sokuknak ilyenkor nyár végén, ősz elején a legelviselhetetlenebb, mert az egyik legerősebb allergén, a parlagfű pollenje éppen ezekben a napokban tombol a tetőfokán. Azonban az étrend tudatos megválasztásával elviselhető szintre enyhíthetők vagy akár meg is szüntethetők a tünetek – állítja Bakó Eszter dietetikus, az Angyalok Konyhája étkezésterapeutája.

Az orrfolyással, tüsszögéssel és már-már elviselhetetlen orr és szemviszketéssel járó parlagfű allergiától az ÁNTSZ becslése szerint a magyar lakosság 15-20 százaléka szenved. Azonban ennél is többen érzékenyek a parlagfűre, ami az allergia az előszobája. Az allergia lényegében egyfajta túlérzékenység, az immunrendszer túlzott reakciója. Kialakulásában jelentős a légszennyezés és a helytelen táplálkozás szerepe – a genetikai háttér mellett. A táplálkozás esetében főleg a készételekkel a szervezetbe jutó káros anyagok, valamint a kevés vitamin, ásványi anyag és rost fogyasztása jelentik a problémát.

Azonban az allergia kellemetlen tünetei a megfelelő étrenddel elviselhető szintre csökkenthetők, sőt akár meg is szüntethetők – természetesen az orvosi rendelésre alkalmazott inhalátorok, és antihisztaminok mellett.

Meg kell szabadulni a méreganyagoktól!

„Mindenek előtt meg kell tisztítani a szervezetet a méreganyagoktól, ezzel tehermentesítve az immunrendszert, majd antioxidáns és természetes antihisztamin tartalmú ételekkel meg kell erősíteni a szervezet védekező képességét” – tanácsolja az étkezésterapeuta. Ezért elsőként egy alapos „méregtelenítést” javasol, melynek lényege az immunrendszer támogatása, a védekező mechanizmusok megerősítése érdekében. Fogyasszunk rostban gazdag ételeket és sok folyadékot és kerüljük a mesterséges adalékanyagokat és színezékeket tartalmazó ételeket. Együnk sok gyümölcs és zöldségalapú és teljes-kiőrlésű gabonából készült ételt. Egy ilyen egy-kéthetes tisztító kúrának már érezhető eredményei lehetnek. Ez alatt az idő alatt ügyelni kell, hogy a lehető legkevesebb méreganyagot vigyünk be szervezetbe. Kerülni kell a tartósítószereket és mesterséges adalékanyagokat. Ugyanakkor lehetőleg magas rost és folyadéktartalmú ételeket fogyasszunk, ami segíti kiüríteni a felgyülemlett káros anyagokat. És ami a legfontosabb: fogyasszunk minél több magas antioxidáns tartalmú élelmet, melyek tele vannak C, E és A vitaminokkal, szelénnel, karotinoiddal és flavonoiddal mert mindez erősíti a szervezet védekezőképességét. Együnk minél színesebb zöldségeket, gyümölcsöket, lehetőleg nyersen vagy főzelékféléknek elkészítve vagy csak kevéssé feldolgozva, magokkal dúsítva. Minél sárgább-pirosabb és erős zöld gyümölcsök és zöldségek színe, annál jobb. Emellett együnk minél több természetes antihisztamin tartalmú ételt is, (pl. C-vitamin, kvercentin). Ezekből nagyon sokat tartalmaz a zöld tea, csalántea, kékszőlő, tőzegáfonya, gránátalma.

Nem kell mindenről lemondani!

Az allergiában szenvedőknek allergiaszezonban lehetőleg kerülni kell, de legalább jelentősen csökkenteni a csokoládé, halak, tenger gyümölcsei, vörösbor, mogyoró, érett, penészes sajtok, mák fogyasztását. Ugyanakkor az étrendre már csak azért is javasolt fokozottan odafigyelni, mert egyes ételek keresztallergiát okozhatnak, azaz bizonyos anyagok, amelyek hasonlítanak az allergénekre, maguk is allergiás reakciókat váltanak ki, vagy felerősítik az allergiás tüneteket. Így például parlagfű allergia esetén keresztallergiát válthat ki a dinnye, banán, uborka, cukkíni és paradicsom fogyasztása.


Enni vagy nem enni? Lelki problémák az evészavarok hátterében

 

Az elhízástól a bulimiáig

„Csak még egy falatot a mama kedvéért!”

Gyányi Andrea gasztropszichológus szerint ez a mondat sok olyan családban lett szállóige, ahol merőkanállal mérik a szeretetet. A hiánya és a vágy utána mind megnyilvánul az étkezőasztal körül. Az anya saját szorongását vezeti le azzal, hogy tömi a gyereket – így bizonyítja, ő mennyire jó szülő. Ha pedig folyton finomságokkal nyugtatja a kicsit, az rögzül benne, hogy a szomorúságot falatozással el lehet nyomni, ettől pedig szépen kikerekedik.

Ám nem csak a túlsúly lehet probléma egy fiatalnál. A gasztropszichológus kilencéves anorexiásról is tud, és bizonyított, hogy a bulimia is egyre gyakoribb a kamaszlányok körében. Általában a tanárok, védőnők veszik észre, hogy a diák túl sovány, nem eszik vagy minden étkezés után rohan a mosdóba. A szülő – aki előtt a gyerek gondosan eltitkol mindent – legtöbbször nincs is tisztában azzal, hogy anorexia létezik, pláne nem az ő csemetéjénél.

„Először mindenki arra gyanakszik, hogy biztosan valami szervi oka lehet a fogyásnak – mondja a gasztropszichológus. – Elkezdődik az orvostól orvosig járkálás, telik az idő, a gyerek egyre rosszabb állapotban van, de mégsem találják, mi váltja ki a betegségét. Kevesen mennek el pszichológushoz azért, hogy a fogyás/hízás lelki hátterét is feltárják, pedig a tinik túlzott soványsága vagy kövérsége mögött gyakran otthoni problémák húzódnak meg.

Tipikus eset, hogy a szülők közötti konfliktus miatt lesz a kamasz anorexiás. Olyan is előfordul, hogy a túlaggódó, túlóvó anya szinte rátelepszik a csemetéjére, aki aztán hamar rájön, hogy az étellel remekül tudja manipulálni a felnőtteket. Szeretetet is lehet koplalással kicsikarni, hiszen a beteg gyerekkel mindig többet foglalkoznak. Már ha eljutnak oda, hogy beteg. Mert csak akkor lesz változás, ha szembe tudnak nézni a problémával, és ki tudják mondani, hogy új életet kell kezdeni. Családterápiával feltárható és kezelhető a gond gyökere, pszichológus, dietetikus közbenjárásával pedig legyőzhető az evészavar. Ám ehhez az is kell, hogy az érintettek higgyenek benne.”


Így táplálkozz, ha babát vársz

(Kismama magazin 2011. augusztus 6.) 


A terhesség jó indok arra, hogy végre változtass táplálkozásodon. Nemcsak vitamintabletták segítségével lehetsz egészséges! Íme pár táplálkozási tanács és pár konkrét tuti recept!
Szakértő: Bajor Zsuzsanna, az Angyalok Konyhája dietetikusa

Mit ehetek? És mi az, amit tényleg képes vagyok jó étvággyal elfogyasztani? Biztosan sokan elgondolkodnak azon, hogy az étkezéssel kapcsolatos számtalan tanács közül melyiket érdemes megfogadni és miért. Régebben azt tanácsolták, egyen a terhes nő "kettő helyett", ne sajnáljon magától semmit, amit megkíván.

Ma már a fitt kismamaság elvárásainak kell inkább megfelelni, azt viszont kevesen tudják, hogy ez egyáltalán nem éhezést jelent, hanem éppen ellenkezőleg, minőségi változást: vitamindús, ötletes, ínycsiklandozó és egészséges ételek igazi tárházát - ezt nyújtja a reformkonyha.

Amit magunkkal hozunk

Evési szokásaink igen korán kialakulnak, s ebben fontos szerepük van biológiai adottságainknak és persze annak is, amit megszoktunk, vagyis környezetünk hatásainak. Ha szükséges, képesek vagyunk tudatosan alakítani szokásainkon, de vannak olyan élethelyzetek, amikor ez különösen nehéz lehet. A kismamákra jellemző, hogy nagyon kívánnak bizonyos ételeket, másokra pedig rá sem bírnak nézni. Érdekes, hogy a legtöbben éppen a valóban káros, kerülendő ételektől undorodnak.

Nevezetesen ezekről van szó:
- Sós és tartósítószeres felvágottak, virsli, löncshús, mert ezek sok zsírt, adalékanyagot és értéktelen állati részeket tartalmaznak.
- Szénsavas, cukrozott üdítőitalok, mert üres kalóriákkal terhelik a szervezetet anélkül, hogy bármilyen hasznos tápanyagot adnának.
- Alkohol, mert magzati fejlődési rendellenességet, későbbi magatartászavart, értelmi visszamaradottságot okoz.
- Nyers hal, mert az emberre is veszélyes élősködőket tartalmazhat.
- Egyes sajtféleségek - például a camembert, a kék sajt, a rokfort -, ha nyers, pasztörizálatlan tejből készülnek. Ebben az esetben ugyanis kórokozókat tartalmazhatnak.
- A felesleges vegyszerterhelés csökkentésére mellőzzük a tartósítószert, színezéket, mesterséges aromát tartalmazó ételeket.
- Bár nem tilos a kávéivás a kismamáknak, azért tény, hogy hasznosnak sem mondható, sőt gátolja bizonyos tápanyagok, például a vas felszívódását. Mivel nagyszerű gabonakávék kaphatóak instant és pörkölt formában, célszerű ezekre "áttérni". Már kávézókban is rendelhetünk ilyesmit.

Étkezési tippek terhességi émelygés ellen

A terhesség első harmadában jelentkező reggeli émelygés ellen a leghatásosabbnak tűnő javaslat a felkelés előtti keksz, kétszersült vagy citromos ásványvíz fogyasztása, így csökken a hányinger. A citrom magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően természetes úton tudjuk megelőzni a betegségeket.

Az utolsó harmad émelygése különbözik az első hetek rosszulléteitől, így ellenszere is más. Ilyenkor a méh felnyomja a rekeszizmot, ezért a szív és a gyomor helyzete is megváltozik egy kicsit. Emeljük a napi étkezések számát akár hét-nyolc alkalomra, a főétkezések mennyiségét pedig csökkentsük. Tízóraira, uzsonnára pedig a legjobb a tisztított, nyers zöldség, a sovány sajt, a buláta vagy a puffasztott köles.

Célszerű az egész napi étkezést egészséges elemekből összeállítani, amelyben sok a nyers gyümölcs, a nyers vagy főtt zöldség, a teljes kiőrlésű gabona, a szárnyashús, a sovány tejtermékek. Heti étrendjavaslatunkban be is mutatjuk, hogyan lehet ezt megvalósítani. Édességet sem tilos enni, ha megfelelően van elkészítve, és nem egy-egy étkezés kiváltására, hanem az étkezés befejező fogásaként fogyasztjuk.

Szélsőségek nélkül

Fel kell készülni a fokozott vitamin- és ásványianyag-szükségletre is. Jobb, ha ezt az igényt nem táplálékkiegészítőkkel fedezzük, mert a természetes anyagok jobban hasznosulnak, és túladagolástól sem kell tartani. Az A-, E-, B-vitamin-, illetve a cink- és jódigény 25 százalékkal növekszik, míg a kalcium-, foszfor- és magnéziumszükséglet 50 százalékkal emelkedik. A könnyebb emésztés érdekében érdemes a szénhidrátokat és az állati fehérjét más-más étkezés során elfogyasztani. Étrendjavaslatunkban ezt a szempontot is figyelembe vettük.
 

KOSÁR

FIZETENDŐ

Rendelés értéke

0 Ft